Jeśli pomogliśmy Ci daj nam plusa
oraz
nas znajomym. Dziękujemy.
Zapraszamy na Forum. Opisz swoje przygody, poznawaj historię innych, informuj o oszustach, zadawaj pytania, bierz udział w dyskusjach i wymieniaj się swoim doświadczeniem.
Rozdział 2. część 3
Rozdział 2.
Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów
część 3
Art. 6f. [Odmienne ustalenia]
W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki wymienione w art. 6a-6e.
Art. 6g. [Zmiany teleadresowe]
W okresie trwania najmu strony umowy są obowiązane informować się nawzajem na piśmie o każdej zmianie adresu swojego zamieszkania lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku korespondencję wysłaną na ostatni adres listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru i nieodebraną, uważa się za doręczoną.
Art. 7. [Stawki czynszu]
1. W lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego właściciel ustala stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności:
1) położenia budynku;
2) położenia lokalu w budynku;
3) wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stanu;
4) ogólnego stanu technicznego budynku.
2. Właściciele, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 4, mogą na wniosek najemcy, w oparciu o postanowienia odpowiednio uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, zarządzenia wojewody lub uchwały organu wykonawczego państwowej osoby prawnej, stosować określone obniżki czynszu naliczonego według obowiązujących stawek w stosunku do najemców o niskich dochodach. Obniżki takie mogą być udzielane najemcom, których średni dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza poziomu określonego w uchwale odpowiedniego organu lub w zarządzeniu wojewody. Kwota obniżki powinna być zróżnicowana w zależności od wysokości dochodu gospodarstwa domowego najemcy.
3. Obniżki, o których mowa w ust. 2, udziela się najemcy na okres 12 miesięcy. W przypadku gdy utrzymujący się niski dochód gospodarstwa domowego to uzasadnia, właściciel, na wniosek najemcy, może udzielać obniżek czynszu na kolejne okresy dwunastomiesięczne.
4. Najemca ubiegający się o obniżkę czynszu obowiązany jest przedstawić deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego.
5. Za dochód, o którym mowa w ust. 2 i 4, uważa się dochód w rozumieniu przepisów o dodatkach mieszkaniowych. W sprawach dotyczących deklarowania oraz wzoru deklaracji o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego i rodzaju dokumentów, które powinny być przez składających deklaracje przechowywane w celu udostępnienia na żądanie właściciela, stosuje się odpowiednio przepisy o dodatkach mieszkaniowych.
6. W razie wątpliwości, co do wiarygodności danych zawartych w przedstawionej deklaracji właściciel może żądać od wnioskodawcy dostarczenia zaświadczenia naczelnika właściwego miejscowo urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez tę osobę oraz innych członków jej gospodarstwa domowego.
7. Właściciel może odstąpić od obniżenia czynszu, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustali, że występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy wskazującym, że jest on w stanie uiszczać czynsz nieobniżony, wykorzystując własne środki i posiadane zasoby finansowe.
8. Do sposobu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków jego gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu.
9. W przypadku złożenia deklaracji niezgodnej z prawdą, najemca obowiązany jest zwrócić właścicielowi 200% kwoty nienależnie otrzymanego obniżenia czynszu.
10. Wnioskodawcy, który nie złożył deklaracji lub nie dostarczył na żądanie właściciela zaświadczenia, o którym mowa w ust. 6, obniżki czynszu nie udziela się. A jeśli wnioskodawca korzysta z obniżek udzielonych wcześniej, odstępuje się od stosowania obniżek po upływie terminu, w którym powinien on dostarczyć deklarację lub zaświadczenie.
11. Obniżki, o których mowa w ust. 2, mogą być stosowane także w stosunku do podnajemców, którzy używają lokali wynajmowanych przez gminę od innych właścicieli i podnajmowanych tym podnajemcom.
Artykuły tematycznie powiązane: Kodeks cywilny, Najem i dzierżawa. Klika wzorów umów wynajmu mieszkania. Do pobrania, edycji lub wydruku ZA DARMO. Inne wzory pism.Protokół przekazania mieszkania, wymówienie wysokości czynszu, wymówienie umowy i inne. Omówienie umowy wynajmu.Omówienie na podstawie Ustawy i Kodeksu cywilnego zasad wynajmu mieszkań. |
Czytaj więcej!!!!!!!
\/\/\/\/ Na dole strony sprawdź ranking najpopularniejszych artykułów \/\/\/\/
Polecane artykuły
Praktyki oszustów.
Jak rozpoznać oszusta podającego się za
właściciela mieszkania...
Agencjom dziękujemy!
Sam wynajmiesz swoje mieszkanie dużo
lepiej. Nie płać już prowizji pośrednikom...
Oszuści na Gumtree.
Jak rozpoznawać oszukane ogłoszenia na Gum-
tree i innych portalach...
Prowizja, kaucja, czysz na RATY.
Trudno naraz zapłacić kilka tys. zł. za kaucje,
prowizję i czynsz. Rozłóż je łatwo na RATY...
Tanio wynajmuj.
Jak zmniejszyć koszty wynajmu mieszkania...
Warunki zawarcia najmu okazjonalnego.
Opisane warunki jakie musi spełnić umowa
najmu okazjonalnego...
RELAMA
Jak rozpoznać oszusta podającego się za
właściciela mieszkania...
Agencjom dziękujemy!
Sam wynajmiesz swoje mieszkanie dużo
lepiej. Nie płać już prowizji pośrednikom...
Oszuści na Gumtree.
Jak rozpoznawać oszukane ogłoszenia na Gum-
tree i innych portalach...
Prowizja, kaucja, czysz na RATY.
Trudno naraz zapłacić kilka tys. zł. za kaucje,
prowizję i czynsz. Rozłóż je łatwo na RATY...
Tanio wynajmuj.
Jak zmniejszyć koszty wynajmu mieszkania...
Warunki zawarcia najmu okazjonalnego.
Opisane warunki jakie musi spełnić umowa
najmu okazjonalnego...
RELAMA